PODZIMNÍ „DEPKA“ ÚTOČÍ

Nepleťte si podzimní chmury s opravdovou depresí

Sice si to neradi připouštíme, ale léto pomalu končí. Dny se zkracují a ubývá slunečního světla. Podzim zrovna není oblíbené roční období, jsme mrzutější, unavenější a tvrdíme, že máme podzimní „depku“. Většinou se ale jedná o smutek a skleslost. Blesk.cz vám poradí, jak s tím bojovat a také rozeznat podzimní chmury od skutečné deprese.

Skleslost a únava není deprese

Podzimní nebo zimní deprese se odborně nazývá sezonní afektivní porucha. Projevuje se větší únavou, skleslostí, objevují se negativní myšlenky a pocity beznaděje. Vše bývá spojeno se změnou biorytmů a s nedostatkem slunečních paprsků v těchto měsících.

Obvykle tato porucha odezní na jaře, nebo po nějakém čase, kdy už si člověk zvykne na to, že je podzim. Pokud ale špatná nálada přetrvává déle, už se může jedna o depresi, jejíž přesnou diagnózu musí vždy stanovit lékař.

Co je deprese?

  • Špatná nálada po většinu dne
  • Nezájem o většinu denních aktivit, ztráta radost z nich
  • Snížení nebo zvýšení chuti k jídlu
  • Nadměrná spavost nebo problémy s nespavostí
  • Netrpělivost či zpomalené jednání
  • Únava, ztráta energie
  • Pocity zbytečnosti
  • Pocit nadměrné viny
  • Neschopnost se soustředit
  • V krajních případech myšlenky na sebevraždu

Pokud máte pocit, že vaše negativní myšlenky přerostly v depresi, neváhejte a vyhledejte lékaře. Není se zač stydět. Ač o tom lidé nemluví, vyhledávají psychology či psychiatry stále častěji.

Jak na podzimní chmury?

Vystavte se slunci

Slunce je na podzim málo, ale jakmile vysvitne, vyražte ven. Někteří lidé nechávají dovolenou až na září a vyráží tam, kde je ještě stále teplo, aby se připravili na sychravé počasí u nás.

Spánek léčí

Spěte déle než šest hodin, ale ne déle, než devět. Delší spánek může mít paradoxne opačné účinky. Snažte se usínat a vstávat ve stejnou dobu, spěte pravidelně.

Sportem nejen ku zdraví

Pohyb je podle odborníků přírodní antidepresivum. Jakákoliv fyzická aktivita, která trvá víc jak 20 minut, přispívá k lepší psychické kondici. Povalování doma u televize vám nepomůže ani psychicky, ani fyzicky. Pokud se vám nechce provozovat nějaký sport, stačí svižnější chůze nebo procházka v lese.

Necpěte se víc, než je nutné

Dobré náladě prospívá i vhodně zvolená strava. Dejte si listovou zeleninu, ořechy, losos nebo vajíčka, dodají tělu vitaminy řady B, vápník nebo hořčík, které napomáhají produkci serotoninu. Naopak omezte cukry a kofein.

Svižně do nového dne

Nejvíce chmur mají lidé hned po ránu. Proto odborníci radí neprotahovat ranní vstávání. Vstaňte co nejdříve, dejte si sprchu, lehčí snídani a začněte co nejdříve něco dělat. Za práci se pochvalte, nikdo jiný to za vás neudělá.

Smích léčí

Obklopte se přáteli, zajděte s nimi do kavárny, s partnerem se vydejte na procházku do lesa, jděte do kina, do divadla, dělejte věci, které vás naplňují a baví. To vaší náladě nejvíce prospěje.